Mgr. Eva Klucká
V roce 2001 jsem dokončila studium jednooborové psychologie na filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. V roce 2011 jsem absolvovala systematický psychoterapeutický výcvik v postmoderních přístupech k psychoterapii vedený PhDr. Jurajem Barbaričem. V roce 2012 jsem ukončila komplexní výcvik v mediaci a stala se členem Asociace mediátorů ČR. V roce 2017 jsem absolvovala výcvik v sand play terapii (terapii v písku) a práci se symboly vedené lektory z Austrálie Mark Pearson a Helen Wilson.
V roce 2020 jsem ukončila výcvik v Rodinné terapii poruch attachmentu spojené s Dyadickou vývojovou psychoterapii. Poruchy attachmentu vznikají u osob, kde se v prvních letech života dítěte nepovedlo vytvořit bezpečné citové pouto k jedné blízké a bezpečné osobě. Jde především o rodiny, kde došlo k otřesení základní důvěry dítěte vůči jeho nejbližším (z důvodu různých traumatických událostí jako například úmrtí v rodině, rozvod rodičů apod.) nebo o rodiny, které přijaly do náhradní rodinné péče děti se složitou osobní historií.
Od roku 2022 pracuji s metodou EMDR (Eye Movement Desensitisation and Reprocessing – desenzitizace a reprocesing pomocí očních pohybů). Tato technika se využívá při léčbě posttraumatické stresové poruchy u dětí, adolescentů a dospělých a při léčbě dalších psychických potíží rozvíjejících se na základě traumatického zážitku, ale také např. při léčbě fobií, fantomových bolestí a stále se objevují její nová využití. Výzkumy ověřily vysokou efektivitu této metody při léčbě posttraumatické stresové poruchy, z čehož vychází i doporučení Světové zdravotnické organice (WHO) z roku 2013, která zařadila EMDR jako nejúčinnější metodu pro léčbu PSTP.
Pro stabilizaci akutního stresového syndromu používám ASSYST. Tento léčebný postup je speciálně navržen tak, aby poskytoval osobní nebo online podporu klientům, u nichž se projevuje akutní stresová nebo posttraumatická stresová porucha. ASSYST může být aplikovaný v prvních hodinách, dnech nebo prvních třech měsících po nepříznivém zážitku; nebo jako včasná intervence v přístupu k probíhajícím traumatickým stresovým situacím, kdy osoba vykazuje závažné příznaky psychického stresu, fyziologické reaktivity a/nebo zhoršení aktuálního fungování. Léčebné postupy ASSYST vyplňují mezeru mezi psychologickou první pomocí a intenzivní intervenční psychoterapií (např. EMDR) po kritické události nebo nepříznivém zážitku. Jedná se o nízkointenzivní intervence s maximálním počtem 6 sezení.
Po skončení studia jsem pracovala v komerční sféře v oblasti personalistiky a řízení lidských zdrojů. Od mého odchodu do neziskového sektoru pracuji jako psycholog, terapeut, poradce pro jednotlivce, páry i rodiny. Zkušenosti jsem získala z práce ve věznici, v krizovém centru, v Poradně pro rodinu Pardubického kraje a v doprovodné organizaci pro pěstounské rodiny.
Věnuji se také problematice náhradní rodinné péče, pracuji s rodinami, které přijaly nebo uvažují o přijetí dítěte do náhradní rodinné péče. S dětmi v náhradní rodinné péči jezdím pravidelně na respitní víkendové i prázdninové pobyty. Vedu dlouhodobé kurzy terapeutického rodičovství. Jedná se o kurz - výcvik uzavřené skupiny pěstounů či adoptivních rodičů trvající 9 měsíců. Cílem výcviku je hlubší porozumění náhradních rodičů potřebám a chování přijatých dětí a získání účinných nástrojů pro uzdravování a zdravý vývoj dětí.